Makbet – streszczenie krótkie

Makbet – tragedia Szekspira w pięciu aktach. Poniżej krótkie streszczenie. Zobacz również szczegółowe streszczenie Makbeta

Trzy wiedźmy zapowiadają spotkanie z Makbetem. Król Duncan słyszy relację o tym, jak jego generałowie Makbet i Banko pokonali Norwegów i szkockich buntowników. Czarownice zbierają się na wrzosowisku i spotykają z wracającymi z wojny generałami. Przepowiadają Makbetowi, że zostanie Tanem Kawdoru, a kiedyś królem, a Bankowi, że będzie ojcem królów. Makbet jest pod wielkim wrażeniem, gdy zostaje powitany przez Rossa i Angusa tytułem Tana Kawdoru.

Duncan wita Makbeta z honorami i proponuje mu wizytę. Makbet pisze do żony, opowiadając jej o tym, co się stało. Lady Makbet, widząc okazję, knuje wraz z mężem, w jaki sposób mogliby zabić Duncana, gdy ten przybędzie do ich domu. Makbet waha się, ale Lady Makbet przekonuje go do dokonania tego czynu. Mówi mu nawet, że odurzy strażników króla, by ułatwić mu zadanie. W końcu Makbet wbija Duncanowi nóż w plecy, gdy ten śpi, i zabija też strażników. Lady Makbet brudzi krwią króla ręce strażników, aby zrzucić na nich odpowiedzialność za śmierć Duncana.

Para słyszy powtarzające się pukanie do bram zamku.

Przybywa Macduff i odkrywa martwego króla. Malcolm i Donalbain, obawiając się winy za śmierć ojca, uciekają za granicę. Wkrótce potem Ross i Macduff zastanawiają się nad tym, co się stało, a Macduff donosi, że Makbet został królem.

Makbet jest zaniepokojony swoją pozycją, doskonale zdaje sobie sprawę z przepowiedni dotyczących Banka. Umawia się z grupą morderców na zabicie Banka i jego syna Fleance’a; udaje im się zabić Banka, ale Fleance’owi udaje się uciec. Podczas wieczornej kolacji, na której Banko miał być głównym gościem, Makbet jest przerażony pojawieniem się jego ducha. Makbet postanawia wrócić do czarownic, by poznać swój los. Mówią mu, że powinien obawiać się Makdufa, że żaden mężczyzna zrodzony z kobiety nie może go skrzywdzić i że nigdy nie zostanie on pokonany, dopóki Las Birnamski nie przybędzie do bram zamku.

Makbet dowiaduje się, że Macduff uciekł do Anglii, więc aranżuje śmierć żony i dzieci Macduffa. Macduff spotyka Malcolma, który testuje wierność Macduffa wobec Szkocji, najpierw malując ponury obraz własnej osobowości jako przyszłego króla, a następnie ujawniając swój prawdziwy charakter. Zgadzają się walczyć razem, przy wsparciu Anglików. Podczas spotkania Ross przynosi wiadomość o zamordowaniu rodziny Macduffa. W Szkocji lekarz i szlachcianka obserwują lunatykującą Lady Makbet, wyobrażającą sobie, że nie może oczyścić rąk z krwi Duncana.

Szkocka szlachta zbiera się, a Malcolm rozkazuje swoim ludziom, aby zakamuflować się z gałęzi drzew. Makbet dowiaduje się, że jego żona zmarła. Nie obawiając się mężczyzny zrodzonego z kobiety, Makbet walczy dalej, zabijając młodego Seywarda, ale przy spotkaniu z Macduffem dowiaduje się o cesarskim porodzie Macduffa. Makbet odmawia poddania się, zostaje zabity przez Macduffa, a Malcolm zostaje ogłoszony królem.