Antek streszczenie

Antek był także dzieckiem utalentowanym i wyalienowanym. Prus uczynił go bohaterem noweli o tytule „Antek”. Chłopak, podobnie jak Janko z noweli Sienkiewicza, urodził się w biednej wsi. Prze dwa lata spał w kołysce po starszym barcie, potem ustąpił miejsca młodszej siostrze. „Przez ten rok kołysał siostrę, a przez cały następny – rozglądał się po świecie.

Raz wpadł w rzekę, drugi raz. dostał batem od przejezdnego furmana za to, że go o mało konie nie stratowały, a trzeci raz psy tak go pogryzły, że dwa tygodnie leżał na piecu.” Później zajął się pasaniem świń, ale nie bardzo mu to wychodziło, gdyż zaciekawił go wiatrak, który wyłaniał się zza horyzontu. „Od tej pory – od wschodu do zachodu słońca – strugał on patyki i układał je na krzyż. Potem wystrugał sobie kolumnę; próbował, obciosywał, ustawiał, aż nareszcie wybudował mały wiatraczek, który na wietrze obracał mu się tak jak tamten za Wisłą. Cóż to była za radość! Teraz brakowało Antkowi tylko żony, żeby mógł ją bić, i już byłby z niego prawdziwy młynarz!”

Struganie tak pochłaniało chłopca, że jego matka zamartwiała się, że żadnego pożytku z niego nie ma, i że nic dobrego z niego nie wyrośnie. Na szczęście jego siostra pomagała mu paść bydło, a on mógł zajmować się swoimi sprawami. Jego wielkim marzeniem było zostać osobą, która będzie stawiała takie wiatraki, jakie teraz rzeźbił. Wielkim i traumatycznym przeżyciem była dla młodego chłopaka śmierć młodszej siostry, którą znachorka kazała włożyć do pieca na trzy zdrowaśki. Dziewczyna, zamiast wyzdrowieć spaliła się. Chłopca posłano do szkoły, ale niewiele tam się nauczył, gdyż nauczyciel go zniechęcał i traktował jak głupka. Później został oddany do kowala z sąsiedniej wioski. Początkowo przestraszony, jednak szybko przekonał się do pracy w kuźni. Niestety, za szybko się uczył, więc kowal odesłał go do pracy na gospodarstwie, z którego chłopak uciekł do domu. Antek dorasta, jest pięknym młodzieńcem, za którym oglądają się panny ze wsi. On sam zakochał się w pięknej żonie wójta. Dla niej zrobił krzyżyk i postanowił ofiarować jej, ale nie starczyło mu odwagi. Tegoż samego dnia wyruszył do miasta za namową kuma Andrzeja.

„Antek” to przede wszystkim obraz ciemnoty i zacofania jakie panowały na wsi. Autor ukazuje dzieciństwo i dorastanie wiejskiego chłopaka, Antka. Podobnie jak Janko Muzykant chłopak jest uzdolniony – rzeźbi – jest tez bardzo mądry i pojętny, łatwo się uczy i myśli logicznie, za co jest karcony i bity. Historia Antka to historia dziecka, które chcąc żyć w zgodzie ze sobą, ze swoimi pragnieniami i planami na przyszłość, jest nierozumiany. Ciemnotę wiejskich mieszkańców widać także podczas leczenia młodszej siostry bohatera, którą znachorka każde włożyć do pieca, gdzie dziewczyn spala się. Antek zostaje bardzo skrzywdzony przez dorosłych, zostaje w nim zniszczona chęć uczenia się i poznawania.